A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Bab. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Bab. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 5., szerda

Bab tál



Hozzávalók: 25 dkg szárazbab, 25 dkg fodros tészta, 6 dl tejföl, 1 db csülök, 10 dkg füstölt tarja, zsemlemorzsa, 5 tojás, 1 fej vöröshagyma, babérlevél, őrölt bors, majoránna, só, pirospaprika.


Annyi vízben, amennyi ellepi megfőzzük a csülköt. Kivesszük, s amikor kihűlt kicsontozzuk és felszeleteljük. A főzőlében babérlevéllel, kevés borssal megfőzzük a babot. Közben szokásos módon kifőzzük a tésztát, majd leöblítve hagyjuk kihűlni. Amikor mindez megfőtt, a tésztát, a főtt, leszűrt babot és 5 deci (egy egész tojással kikevert, sózott, majoránnával és piros paprikával ízesített) tejfölt összekeverjük. A vajjal kikent tűzálló tálba egy réteget simítunk ebből a keverékből. Karikára vágott hagymával, a szeletelt csülökkel és füstölt hússal betakarjuk. Az újabb réteg babos tésztára a karikára vágott kemény tojás jön. Az egészet beterítjük a maradék keverékünkkel. A tetejét megszórjuk zsemlemorzsával, majd egy deci tejföllel meglocsoljuk. Forró sütőben készre sütjük, és kockára vágva tálaljuk.


2015. február 7., szombat

Hagymás bab Bud Spencer módra

Hozzávalók:
  • 3 evőkanál étolaj
  • 200 g szalonna - kolozsvári (füstölt)
  • 2 fej hagyma - vörös
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 csapott evőkanál kristálycukor
  • 500 g vörös bab - konzerv
  • 1 teáskanál só
  • bors - fekete (őrölt)
  • 0.5 teáskanál chili (őrölt)
  • 0.5 teáskanál római kömény - őrölt
  • víz
A szalonna bőrét levágjuk és felkockázzuk.
Az étolajon elkezdjük a szalonna zsírját kiolvasztani. A cukrot rászórjuk, elkeverjük. Ez szépen karamellizálódni fog.
Közben a vöröhagymát felkockázzuk, vagy felkarikázzuk. Ki hogy szereti. :)
Ha kiolvadt a szalonna zsírja, rádobjuk a vöröshagymát és rányomjuk a fokhagymát. Üvegesre pároljuk.
Ha szép üveges a hagyma, adjuk hozzá a babot és öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi. Majd főzzük, míg elforrja a levét.
Közben fűszerezzük, ekkor még csak óvatosan.
Mikor a lé elfő - kb. 10 perc -, újra felöntöm vízzel és ismét elfőzöm róla. Ezt kb. 4-szer megcsinálom, míg a bab annyira szétfő, hogy a kanalat bele lehessen állítani, de azért a babszemek még úgy-ahogy egyben vannak.
Az utolsó felöntésnél addig főzzük, hogy annyira hagyjuk zaftosra, amennyire mi magunk szeretnénk. Javallott egy kis zaftot hagyni rajta, mert ahogy hűl, még jócskán sűrűsödik! Megkóstoljuk, ha kell még bele fűszer, beállítjuk az ízét és kész is! Friss kenyérrel fogyasszuk! :)