A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Húsvét. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Húsvét. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. március 31., kedd

Sült sonka egyszerűen

Ez tulajdonképp még receptnek se biztos, hogy nevezhető . Ellenben amilyen egyszerű annyira finom. Egy jó nagy jénain kívül semmi extra nem kell hozzá. Én pyrex  kacsasütőben sütöm.
Hozzávalók:
  • egy kötözött sonka kb 1 kilós
  • egy kiló krumpli
  • fokhagyma (én  lusta vagyok többnyire port használok)
  • tárkony
  • borsikafű
Elkészítése rettentő egyszerű. A sonka majd egészét szűk egy centi vastag darabokra vágjuk. Néhány szeletet  a zsírosabb részről viszont vékonyra veszünk, evvel kibéleljük az edény alját. Ezekre a vékony szeletekre rádarabolunk jó nagy darabokban egy kiló krumplit. Erre a krumpliágyra tesszük a feldarabolt sonkát. Megszórjuk kevés borsikafűvel, kicsit bővebben fokhagymaporral, és némi tárkonnyal. Rátesszük a fedőt, és hideg sütőbe betesszük 190-200 fokra szűk 2 órára. a végefelé érdemes megnézni, hogy a zsíros részek mindenhol szépen üvegesedni kezdtek e. Ha még sültebbre akarjuk, vissza lehet tenni plusz negyed órára.
A sonkáról a kötözést úgy lehet legkönnyebben lehúzni, hogy egyik vékony részén megbontjuk, és lehúzzuk a sonkáról mint egy neccharisnyát egyben. Amikor sül, nem szabad megijedni, a zsírja jórésze kisül, nem lesz vizes, nem szabad levenni a fedőt, mert kiszárad. Ha nem szeretjük a zsírt, akkor egyszerűen kiszedjük még melegen belőle a krumplit is, a zsírt pedig leöntjük egy edénybe. Lehet rajta később sütni rántottát, tükörtojást, stb.
Jó étvágyat mindenkinek!


2015. március 24., kedd

Zöldséges tojáskocsonya





Hozzávalók:
7 tojás, 1-1,5 dl tejszín, 150 g zöldborsó, 1 szál sárgarépa, 150 g karfiol, 150 g brokkoli, só, 1 csipetnyi reszelt szerecsendió, ízlés szerint őrölt fehérbors, a díszítéshez tetszőleges saláták vagy zöldségek

A brokkolit és a karfiolt apró rózsákra szedjük, a sárgarépát felkockázzuk. Sós, forró vízben félig megfőzzük az előkészített zöldségeket, és a borsót is. Ha kész, leszűrjük, lehűtjük, és félre tesszük. Felütjük a tojásokat, elkeverjük tejszínnel, ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval.

Egy kis barázdált őzgerinc-formát kibélelünk folpackkal, de úgy, hogy jókora darab túllógjon a formán. Beletesszük a zöldségeket, és ráöntjük a tojásos tejszínt. A tetejére visszahajtjuk a lelógó fóliát, betakarjuk vele, és előmelegített sütőben, 150 Celsius fokon gőzöljük. (Ez úgy történik, hogy peremes tepsibe tesszük a betöltött formát, és annyi vizet öntünk alá, hogy a formának a 3/4részéig érjen.)

Amikor megkeményedett, kb. 20 perc, tetejéről eltávolítjuk a fóliát, és kiborítjuk a formából. Nem csomagoljuk ki, csak szeletelés előtt. Ez a kocsonya hidegen és melegen egyaránt fogyasztható salátával, zöldségekkel.

2015. március 6., péntek

Pesztós kalács


Miután a kalácstészta megkel, hat részre osztom, és a hat részt nyújtófával hosszú, keskeny csíkká lapítom. Minden csík közepébe teszek a tesztóból, és óvatosan feltekerem, majd kézzel sodorgatom, hogy rendesen összetapadjon. Ezt mind a hat csík tésztával megcsinálom.
Megfonom a kalácsot, hagyom fél órát kelni, majd megkenem tojással és betolom a 180 fokra előmelegített sütőbe 35 percre. Persze néhol elmászik a pesztó, de összességében :-)
Hozzávalók a kalácshoz:
50 dkg simaliszt
1+1 nagy tojás
2 dl langyos víz
7 g szárított élesztő
1 ek olívaolaj
3 ek cukor
Hozzávalók a pesztóhoz:
1 csokor bazsalikom
2 marék dió
olívaolaj
só, bors
+ rozmaring
A rozmaring kivételével minden pesztó hozzávalót a turmixba teszek, és krémesre turmixolom. Csak apródonként öntöm hozzá az olívaolajat, nehogy túl híg legyen. Amikor kész a pesztó, beleszórom a nagyon apróra vágott rozmaringot is, de ezzel már nem turmixolom össze.

Rozmaringos kalács grillezett camembert sajttal


Hozzávalók a kalácsgolyókhoz:
50 dkg sima liszt
1+1 egész tojás
0,5 dl olívaolaj
7 g instant élesztő
1 kk só
1 kk cukor
1 ek apróra vágott rozmaring
5 gerezd fokhagyma (amit előtte kevés olajon serpenyőben alacsony lángon arany színűre, és puhára sütöttünk, majd összezúztuk)
5 ek durvára vágott mogyoró
1 db 30 dekás fa dobozos camembert
5 gerezd fokhagyma (amit előtte kevés olajon serpenyőben alacsony lángon arany színűre, és puhára sütöttünk, majd összezúztuk)1 ek rozmaring levélke (itt nincs összevágva)7 dkg előre megpirított mogyoró2 ek méz

A kalácshoz minden hozzávalót  szép simára dagasztok, majd letakarva hagyom a duplájára kelni kb. 40 perc alatt.
Apró, 2-2,5 dekás gombócokat formázok a megkelt tésztából, és körberakom vele a sajtos doboz tetejét. Lekenem a felvert tojással, tíz percig pihentetem, majd újra lekenem.
180 fokra előmelegített sütőben sütöm, amíg szép piros nem lesz, kb. 30 percig.
A sajtot óvatosan körbevágom a tetején a külső szélétől pár milliméterre, majd a lehető legvékonyabban leszedem a kérgét.
Belenyomkodom a zúzott sült fokhagymát, és a rozmaring ágacskákat. Visszateszem a dobozába. Amikor kell, 30 percig sütöm 180 fokon. Mielőtt kivenném, megszórom mogyoróval és csorgatok rá mézet.

származási hely nlcafé fűszer és lélek