A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. március 22., kedd

Sós fonottkalács


2,5 dl tej
50 dkg liszt
10 dkg vaj
1 tojás
1 evőkanál cukor
fél evőkanál só
3 dkg élesztő (amit kicsit felfuttatunk)
A kenéshez:
1 tojássárga kis tejjel kikeverve


Elkészítés: A felsoroltakat összekeverjük, jól kidolgozzuk. Fél órát pihentetjük a tésztát, vigyázva, hogy meg ne fázzon! Majd 3 egyenlő részre osztjuk, meghengergetjük. Az egyik végüket összefogjuk, fonatot készítünk. Megkenjük tejjel elkevert tojássárgával.

Előmelegített sütúben 200 fokon 20 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük.

másik: ez állítólag foszlós is

2 rúdhoz
75 dkg finomliszt
3 tk só
2 tojás
1/2 ek zsír
kb 4,5 dl tej
1 tk cukor
4 dkg élesztő

Kenéshez:
5-6 dkg olvasztott zsír

A kalács kenéséhez:
1 felvert tojás

Szóráshoz:
1 tk szezámmag

Fél dl langyos tejben elkeverjük a cukrot, az élesztőt és egy evőkanál lisztet. Kb harminc percig hagyjuk állni a kovászt. Egy nagyobb tálba szitáljuk a lisztet, közepébe mélyedést készítünk. Ide tesszük a sót, a tojást, a langyos tejet és a kovászt. Elkezdjük dagasztani. Amikor összeáll a tészta, hozzáadjuk a zsírt is. Addig dagasztjuk, míg szép szálas tésztát kapunk. Kelesztő tálba tesszük, majd duplájára kelesztjük.

A megkelt tésztát, enyhén lisztezett munkalapra borítjuk, hat egyforma darabra osztjuk.
Egyesével kinyújtjuk kb 2 mm-re, téglalap alakúra. Lekenjük zsírral, majd feltekerjük, mint a bejglit. Hármas fonással megfonjuk. Sütőpapírral fedett tepsire fektetjük, hagyjuk ismét duplájára kelni.

Ez alatt a sütőt előmelegítjük 180 fokra. A megkelt tésztát felvert tojással lekenjük, szezámmaggal megszórjuk és kb 30-35 perc alatt készre sütjük.

2014. december 13., szombat

Isteni finom kelt kifli



Isteni finom kelt kifli

Hozzávalók:

50 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
1/2 evők. cukor
1/2 evők. só
1 tojás sárgája
1 dl étolaj
1/4 l tej
12,5 dkg margarin
1 egész tojás a kenéshez
szezámmag, köménymag, reszelt sajt, ízlés szerint

A meglangyosított tejet egy kelesztő tálba öntjük, belekeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt. Pár perc múlva hozzáadjuk a tojás sárgáját, a lisztet, a sót, elkeverjük, majd apránként hozzáadagoljuk az étolajat is, amivel összeállítjuk a tésztát. Letakarva jó 30 percig kelesztjük, majd átgyúrjuk a tésztát, és 4 cipót formázunk belőle. Minden cipót egyenként kerekre nyújtunk, átlósan felvágjuk úgy, hogy 8 kiflit tudjunk formázni belőlük. Egy gáz tepsit vastagon kikenünk a 12,5 dkg margarinnal, erre helyezzük a kifliket, megkenjük felvert tojással, meghintjük sóval, megszórjuk szezámmaggal, vagy sajttal ízlés szerint. 20-30 perc pihentetés után 200 fokra előmelegített sütőben sütjük.

Megjegyzésem: Kiflink igen finom, ropogós lesz a margarintól, amivel a tepsit kikenjük, mert sütés közben felszívja.

2014. augusztus 20., szerda

Rozmaringos sós keksz

DSC 0067kicsi

Hozzávalók (15 darabhoz):
15 dkg liszt
7,5 dkg puha vaj
1 kávéskanál só
1 ág rozmaring
6-8 olajban eltett aszalt paradicsom
  1. A sót és a lisztet egy tálba szitáljuk. Belekockázzuk a vajat. Ollóval beleaprítjuk a rozmaring letépkedett leveleit és az aszalt paradicsomot.
  2. Összegyúrjuk a tésztát, simára dolgozzuk benne a vajat. 4-5 cm átmérőjű hurkát formázunk belőle, folpackba csomagoljuk, kicsit még igazítunk a formáján. Az így kapott kis csomagot hűtőbe tesszük 1-2 órára, amíg a vaj visszadermed.
  3. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tésztát kicsomagoljuk a fóliából, éles késsel 5-6 mm vastagságú szeleteket vágunk belőle. A kekszeket sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, 10 perc alatt készre sütjük.