A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése
2019. június 19., szerda
Ciabatta reggelire
Hozzávalók
2,5 csésze (kb. 40 dkg) BL 80 kenyérliszt, de ha nincs otthon, a sima BL 50 jelzésű finomliszt is jó lesz
1,5 teáskanál só
fél teáskanál szárított élesztő
1,5 csésze víz
Elkészítés
Megpróbálom nagyon komolyan és receptszerűen leírni, hogy „és akkor most összekeverjük a hozzávalókat”, ennyi. Tényleg nem kell vele semmit csinálni, először elegyítjük a szárazakat, majd hozzáöntjük a vizet, és nagyjából összekeverjük, de csak annyira, hogy mindenhol nedves legyen. Nem baj, ha kicsit csomós, nem kell kidolgozni, dagasztani, meg semmit, egyszerűen összekeverjük, és kész.
Ha szeretnéd, tuningolhatod a tésztáját olajbogyóval, szárított paradicsommal, keverhetsz bele bazsalikomlevelet vagy akár magvakat, de hagyhatod csak simán úgy is, ahogy van.
Betesszük a hűtőszekrénybe, és reggelig békén hagyjuk. Vagy ha reggel kevertük be, akkor délutánig hagyjuk békén. Lényeg, hogy minimum hat órát pihenjen hideg helyen. Ez idő alatt az a kevés élesztő, amit beletettünk, dolgozni kezd, és kapunk egy hólyagos masszát.
Amikor itt az ideje a kenyérsütésnek, felforrósítjuk a sütőt, és vele együtt egy tepsit vagy egy jénai tálat 190 fokra. Ha kenyérformát szeretnénk kapni, akkor jénait használjunk, ha gyökérkenyér formát, akkor tepsit. A felforrósított tepsire vagy jénaira szórunk egy kis lisztet, spatula segítségéve áttereljük rá a masszát a tálból, majd betoljuk a sütőbe.
25-30 percig sütjük, amíg szép piros nem lesz a teteje, és kész is van a friss ciabatta reggelire.
A ciabatta apróra vágott paradicsommal és olívaolajjal a legfinomabb. Már lehet jó ízű paradicsomot kapni, szagoljuk meg, mielőtt megvásárolnánk! Ha nincs illata, íze sem lesz, ami a gyönyörű ciabattánk megcsúfolása lenne, szóval törekedjünk a minőségre!
Ha hosszúkás „gyökérkenyeret” sütöttünk belőle, akkor hosszában félbevághatjuk, mint egy kiflit, tehetünk bele mozzarellát és paradicsomot, locsoljuk meg olívaolajjal, és süssük össze. Vagy pakoljunk bele bármit, nem fogunk csalódni, ez egészen bizonyos.
2018. július 6., péntek
Csicseriborsós töltött kenyér
Amire szükséged lesz hozzá:
20 dkg csicseriborsó liszt
20 dkg fehér tönkölybúza liszt
1 ek. fehér liszt (ez csak a formázáshoz kell két kelés között)
2.25 dl (fele langyos víz,fele tej)
élesztő (friss fele)
1 kk. nádcukor
1 tk.só
1 ek.olívaolaj
Most a tölteléke:
3 ek.tejföl (jó sűrű)
2 közepes lilahagyma
5-8 dkg sajt (én most mozzarellát tettem bele)
2-3 ek.olívaolaj
kakukkfű ág
A lilahagymákat megpucoltam és vékonyan felszeleteltem, 2-3 kanál olívaolajba tettem párolódni, sóztam, majd kakukkfüvet morzsoltam rá. Félretettem hűlni.
A csicseriborsó lisztet és a tönkölyt elkevertem villával, sót tettem bele. A tejet a langyos vízzel összeöntöttem, belemorzsoltam a fél élesztőt, cukrot és hagytam felfutni.
A liszthez öntöttem az élesztőt, beletettem az olívaolajat és most a géppel dolgoztattam össze. A végén szépen leszedtem az edény oldaláról, – amire kiváló eszköz a szilikonos kis lapátka – hintettem rá a fehér lisztből, és egy kis helyes gombócot formáltam belőle olívaolajos kézzel. Ekkor még elég lágy volt a tészta. Hagytam 1 órát kelni.
1 óra elteltével újabb gyúrás következett, de csak 1-2 percig, és meghintettem a maradék sima liszttel, újabb finomabb átgyúrás után megint pihenő következett.
Amikor megkelt, kis tepsinyi sütőpapírra tettem a mini cipót és csak úgy egy kis téglalapot formáltam belőle olívaolajos tenyérrel, úgy 1- 1.5 cm vastag volt ilyenkor a tészta. Megkentem a tejföllel, de nem egészen a szélekig. Ráöntöttem olajostól a lilahagymás finomságot, vékony szeleteket pakoltam a tetejére a mozzarellából ide-oda,és a sütőpapírral két hosszanti oldalról emelve összezártam a tetejét egymásra hajtva a két oldalt.
Összecsipegettem az ujjaimmal felül, és egy kis formába fektettem, (lsd. képen) ezért maradt szép formája, és bár szétnyílt a teteje, semmit sem veszített a szépségéből, max nevezhetjük rusztikusabb kenyérkének.
Bátran töltsétek bármivel, paradicsomos gombával vagy sonkás olívabogyós töltelékkel, tejfölös fokhagymás parajjal, de bármivel tényleg amit csak szerettek és fűszerezzétek! Jó étávgyat
2018. január 26., péntek
Oregánós kenyér
2 kis kenyér hozzávalói:
- 250 ml mandulaital
- 9 g élesztő
- 1 evőkanál méz
- 450 g tönkölyliszt
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál sűrített paradicsom
- 1 tojássárgája
- 250 g friss sajt
- 2 evőkanál szárított oregánó
- só
- frissen őrölt fekete bors
Elkészítés:
- A mandulaitalt langyosítsa meg. Öntse egy tálba, és keverje össze az élesztővel és a liszttel. Pihentesse 10 percig, amíg a felszínén néhány buborék nem képződik.
- Keverje össze egy tálban a tönkölylisztet az oregánóval és a sóval. Adja hozzá a tejjel elkevert élesztőt és az olívaolajat, és először fakanállal, majd kézzel gyúrja 2 percig. A tésztából formáljon egy golyót, tegye egy tálba, fedje le tiszta konyharuhával, és meleg helyen (például a kissé előmelegített, majd kikapcsolt sütőben) 1 órát hagyja kelni.
- Ossza a tésztát 2 részre és formáljon újra golyókat belőle. Tegye át őket két sütőformába (például hosszúkás, szögletes sütőformába) és hagyja további 20 percig kelni.
- A sütőt melegítse elő 180 fokra. Mindkét kenyér tetejét kenje meg tojássárgájával és süsse 30–35 percig.
- A paradicsomos friss sajthoz keverje el a sűrített paradicsomot, a friss sajtot és a borsot. Az oregánós kenyérrel együtt tálalja.
2017. március 29., szerda
Sajtos kenyér
- 50 dkg liszt
- 1 instant oetker élesztő
- 1 tojás
- 2,5 dl langyos víz
- 2 kk só
- 5 dkg puha vaj
- 20 dkg reszelt mozarella
- 1 csomó újhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 1 csokor bazsalikom
- só, bors
A kenyér hozzávalóiból ruganyos tésztát dagasztunk. Fóliával letakarva, langyos helyen duplájára kelesztjük, kb. egy óra alatt.
Miután megkelt, lisztezett felületen 3 mm vastag téglalappá nyújtjuk. A zöldfűszereket apróra vágjuk. Megszórjuk vele a tésztát, majd rászórjuk a nagy lukú reszelővel lereszelt mozarellát is.
A tésztából akkora négyzeteket vágunk, mint a téglalap formájú sütőformánk. Ez általában 7x7 centi.
A lapokat óvatosan, hogy a sajt és a zöldfűszer ne hulljon le róla, egymás tetejére tesszük.
20 percig még hagyjuk kelni a sütőpapírral bélelt téglaformában. Addig előmelegítjük a sütőt 180 fokra. 40 perc alatt szép pirosra sütjük.
20 percig még hagyjuk kelni a sütőpapírral bélelt téglaformában. Addig előmelegítjük a sütőt 180 fokra. 40 perc alatt szép pirosra sütjük.
2017. március 8., szerda
Almás-kenyeres süti
Első körben az almatölteléket készítsd el, ami nagyon hasonlít az almakompótra, csak ennek még szósza is lesz.
Hozzávalók:
- 5 szem közepes alma
- 100 g nádcukor (persze jó bármilyen édesítő, de én nagyon szeretem a nádcukor enyhén melaszos ízét)
- 1 tk fahéj
- ½ tk szegfűszeg
- 1-2 ek citromlé
- 4 ek vaj
- 200 ml víz
- 1 ek liszt
Az almát tisztítsd meg és vágd nagyobb kockákra. Melegítsd fel a vajat, és picit futtasd meg rajta az almát. Szórd rá a fűszereket, a cukrot, a citromlé is mehet. Öntsd fel a víz háromnegyedével, és főzd addig, amíg kívül már puha, de belül még roppanósak az almakockák. Ha szükséges, pótold az elpárolgott vizet.
Tedd félre, és jöhet a „tortaalap”.
Hozzávalók:
- 250-300 g szikkadt kenyér
- 50-60 g nádcukor (vagy sima, vagy nyírfa, vagy amit használsz)
- 3 tojás sárgája
- 300 ml tej
- 1 ek vaníliakivonat
- 1 tk fahéj
- 1 tk almáspite* fűszerkeverék (opcionális)
Vágd közepes kockákra a kenyeret. A többi hozzávalót tedd turmixgépbe, és alaposan mixeld össze. (Vagy csak simán egy tálban.) Öntsd vele nyakon a kenyérkockákat, és óvatosan, de jól keverd el, hogy mindenhol átjárja a fahéjas tej.
Bélelj ki egy 28 cm-es tortaformát sütőpapírral, borítsd bele az ázott kenyeret, öntsd rá az almát, és told 190’C-os, légkeveréses sütőbe 40-45 percre.
Közben készítsd el a karamellszószt.
Hozzávalók:
- 100 g kristálycukor
- 200 ml tejszín
- ½ tk só
- ½ tk fahéj
- 2 ek méz
Olvaszd fel a cukrot (próbáld ne kevergetni közben), és mehet hozzá a méz. Ha aranybarna, akkor nagyon óvatosan, apránként, folyamatosan kevergetve csorgasd hozzá az előzőleg kicsit felmelegített tejszínt. Vigyázz a kezedre, nehogy a felcsapó gőz megégesse. Folyamatosan kevergetve forrald fel (vigyázz, könnyen kifut). Közben add hozzá a sót és a fahéjat. Ha van cukorhőmérőd, akkor kb. 80’C-ig melegítsd fel, ha nincs, akkor tudd, krémleves állagúnak kell lennie. Ha ezt elérte, kész is vagy, zárd el alatta a tűzhelyet. Vedd figyelembe, hogy ahogy hűl, majdnem a duplájára sűrűsödik majd. Öntsd üvegbe, a hűtőben 2-3 hétig biztos, hogy nem lesz semmi baja.
A lepényt tálald melegen vagy langyosan, a forró karamellel a tetején!
2016. november 11., péntek
Pászka
Hozzávalók:
- 20 dkg teljes kiörlésű búzaliszt
- 15 dkg fehér liszt
- 0,4 g só
- 2-3 evőkanál olaj
- 1,6 dl víz
Elkészítés:
A hozzávalókat a fenti sorrendben egymáshoz keverjük. Majd tésztát gyúrunk belőlük. Az a jó, ha a tészta nem ragad, könnyű vele dolgozni, mint a kekszek alaptésztájával.
Deszkára kinyújtjuk kb. ujjnyi vastagságúra. Felcsíkozzuk a felszínét, mint a pogácsáét, csak nem olyan sűrű csíkozással.
Sütőlemezre vagy tepsibe tesszük, kb. 20-30 perc alatt ropogósra sütjük.
Ugyanúgy fogyasztható, mint a kenyérszeletek, vagy a pirítós kenyér. Finomabbá tehetjük, ha fokhagymával bedörzsöljük. Kenhetünk rá pástétomot, vagy, akik fogyasztanak vajat, megkenhetik vajjal, de társasági fondüzéshez is jól passzol. Ehetünk hozzá zöldséget, vagy lekvárral megkenve is nagyon finom.
2016. november 6., vasárnap
Egyszerű burgonyás kenyér
Hozzávalók:
35 dkg Bl 55 liszt
15 dkg rétesliszt
15 dkg megfőtt burgonya
1 evőkanál olaj vagy zsír
2-3 kávéskanál só
2,6-2,7 dl burgonya főzőleve vagy víz
3 dkg élesztő
2 kávéskanál cukor
1csapott kávéskanál aszkorbinsav vagy ecet
A megfőtt burgonyát villával jól összetörjük. A lisztet átszitáljuk.
A többi hozzávalóval dagasztógépbe rakjuk és jól kidagasztjuk.
Ha már szép a tésztánk, kelesztőtálba rakjuk.
20 perc után kicsit átnyomkodjuk, és megint 20 percet várunk. Ha megkelt , a tésztát kivesszük és óvatosan átnyomkodva kenyér formára alakítjuk.
Egy téglalap sütőformába raktam, és sütőzacskót használtam. Hagyjuk még kelni 45-50 percet..
Sütés előtt a tetejét bevagdostam pengével, és előmelegített sütőbe 230 fokon 1 órát sütöttem. Félidőben visszavettem a hőfokot 210-re.
2016. augusztus 3., szerda
Kenyércsík rozmaringágon
Ehhez a tésztához szükséges, hogy az embernek legyen otthon egy egyre terebélyesedő rozmaringbokra, amelyről levagdoshat kb. 30 centi hosszú ágakat a szükséges mennyiségben.
Bármilyen kelt tésztát felcsavargathatunk rá, az enyém ezúttal a következőkből állt:
3 dl langyos víz
1,5 dkg élesztő
1 tk cukor
Ezeket tettem a kenyérsütő üstjébe először, és amikor az élesztő felfutott, hozzáöntöttem
25 dkg durumlisztet
25 dkg búzalisztet
10 dkg réteslisztet
1,5 teáskanál sót
2 gerezd összenyomott fokhagymát
3 ek olívaolajat
frissen őrölt borsot
Bekapcsoltam a gépet, negyed óra alatt összegyúrta a tésztát (jó ruganyos legyen, az a lényeg), majd hagytam kelni sokáig, amíg kétszeresére nem nőtt. Azért ilyen kevés élesztőt tettem bele, mert nem akartam, hogy pufi legyen a tésztám, a lepénykenyeret ropogósan szeretjük.
Amikor megkelt, különvettem a lepényekhez szükséges mennyiséget, a többit pedig kinyújtottam úgy 3-4 mm vékonyra, és pizzavágóval spirál alakban egy hosszú-hosszú csíkra vágtam. Ekkor fogtam az első rozmaringágat, és az aljáról kezdve szépen rácsavartam a tésztacsíkot a tetejéig. Aztán jött a következő, és így tovább.
Sütőpapírral borított tepsire raktam a tekercseket, mindegyiket megkentem olívaolajjal, és megszórtam nagyszemű sóval. 210 fokon sütöttem őket nagyjából 14 percig, amíg meg nem pirultak kicsit.Ahogy az ember megfog egyet, és a teteje felé lehúzza az ágról a tésztát, egy csomó levél is bennemarad a tekercsben, és ettől az egész hihetetlenül finom. Az élményt fokozzák a kilógó levelek, amelyek ropogósra sültek.
2016. március 19., szombat
Házi kenyér savóval
Alapanyagok:
- 50 dkg búzakenyérliszt (BL 80)
- 3 dl tejsavó
- 20 g élesztő
- 1 tk só
- 1 mk cukor
A savó felét összekeverem két evőkanál liszttel, a cukorral és az élesztővel, majd langyos helyen fél órát hagyom állni, hogy pöfögő kovász keletkezzen belőle.
Ezután egy nagy tálba szórom a lisztet, hozzáadom a kovászt és a maradék savót, elkezdem gyúrni, majd legvégül beleteszem a sót is. Sima, ruganyos tésztát dagasztot belőle (legalább 15 perc), majd egy órát kelesztem. Átgyúrom, majd egy jénai aljára fektetem a veknit. enyhén megfröcskölöm vízzel, ezután ráborítom a jénai mélyebb részét. 220 fokra előmelegített sütőben 30 percig sütöm, ezután leveszem a tetejét, és még 10 percig sütöm. Még forrón lekenem vízzel, így szép cserepes lesz a héja.
Ír szódabikarbónás kenyér
Hozzávalók:
450 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
1 teáskanál só
1 teáskanál barna cukor
1 csapott teáskanál szódabikarbóna
10 dkg reszelt cheddar sajt
1 tojás
3-3,5 dl író (joghurt és víz keverékével helyettesíthető)
Elkészítés: A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A lisztet, a sót, a cukrot, a szódabikarbónát és a reszelt sajtot összekeverjük. Hozzáadjuk a villával felvert tojást, és lassan adagolva hozzágyúrjuk az írót. Az író a joghurt és víz keveréke 2/3 joghurt és 1/3 víz arányban. Jól formázható, nem ragacsos tésztát kapunk. Ha ragad, még adhatunk hozzá lisztet, de igazából nem kell sokáig gyúrni.
A kenyeret jénai edénybe helyezzük, tetejét tetszés szerint bevágjuk, hideg vízzel jól lespricceljük (a jénai tetejét szintén, majd ráhelyezzük). 45-50 perc alatt megsütjük.
Rácson hagyjuk kihűlni.
450 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
1 teáskanál só
1 teáskanál barna cukor
1 csapott teáskanál szódabikarbóna
10 dkg reszelt cheddar sajt
1 tojás
3-3,5 dl író (joghurt és víz keverékével helyettesíthető)
Elkészítés: A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A lisztet, a sót, a cukrot, a szódabikarbónát és a reszelt sajtot összekeverjük. Hozzáadjuk a villával felvert tojást, és lassan adagolva hozzágyúrjuk az írót. Az író a joghurt és víz keveréke 2/3 joghurt és 1/3 víz arányban. Jól formázható, nem ragacsos tésztát kapunk. Ha ragad, még adhatunk hozzá lisztet, de igazából nem kell sokáig gyúrni.
A kenyeret jénai edénybe helyezzük, tetejét tetszés szerint bevágjuk, hideg vízzel jól lespricceljük (a jénai tetejét szintén, majd ráhelyezzük). 45-50 perc alatt megsütjük.
Rácson hagyjuk kihűlni.
Cukkinikenyér
Hozzávalók:
Száraz hozzávalók:
50 g natúr tejsavófehérje
120 g zabpehely: 60 g zabpehelylisztből és 60 g apró szemű zabpehelyből
30 g lenmag enyhén darálva
1 csapott tk szódabikarbóna
2 ek búzasikér
só
Nedves hozzávalók:
1 egész tojás (L-es)
2 tojásfehérje (L-es)
150 g zsírszegény krémtúró (a krémes fajta, fontos!)
150 g reszelt cukkini
Elkészítés:
A száraz hozzávalók közül először a lenmagot törd egy kicsit össze aprítógépben, majd szép lassan add hozzá a többit is.
Ha jól összekeveredett a lisztnek való alapunk, add hozzá a tojásokat és a túrót.
Hagyd, hogy a géped jól összedolgozza a masszát, végül add hozzá a kinyomkodott cukkinit is.
Ha úgy érzed, szükséges még egy kis nedvesség a tésztádhoz, önts bele a cukkini kinyomkodott levéből, ha pedig úgy tűnik, túl híg lett, adj hozzá plusz zablisztet.
A tészta akkor jó, ha nagyon sűrű, de már nem száraz, nem darabolódik, de nem is annyira híg, hogy folyjon. (Olyan, mint egy túl sűrű palacsinta tészta.)
Öntsd szilikonos sütőformába, és süsd nagyjából 180 fokon 40 percig.
Tűpróbával ellenőrizd, hogy a közepe nem maradt-e nyers.
Ha elkészült (nem ragad már rá a tűre a közepéből sem a tészta), konyharuhába csomagolva várd meg, míg kihűl! Semmiképp ne kezdd el felszelni előbb.
Száraz hozzávalók:
50 g natúr tejsavófehérje
120 g zabpehely: 60 g zabpehelylisztből és 60 g apró szemű zabpehelyből
30 g lenmag enyhén darálva
1 csapott tk szódabikarbóna
2 ek búzasikér
só
Nedves hozzávalók:
1 egész tojás (L-es)
2 tojásfehérje (L-es)
150 g zsírszegény krémtúró (a krémes fajta, fontos!)
150 g reszelt cukkini
Elkészítés:
A száraz hozzávalók közül először a lenmagot törd egy kicsit össze aprítógépben, majd szép lassan add hozzá a többit is.
Ha jól összekeveredett a lisztnek való alapunk, add hozzá a tojásokat és a túrót.
Hagyd, hogy a géped jól összedolgozza a masszát, végül add hozzá a kinyomkodott cukkinit is.
Ha úgy érzed, szükséges még egy kis nedvesség a tésztádhoz, önts bele a cukkini kinyomkodott levéből, ha pedig úgy tűnik, túl híg lett, adj hozzá plusz zablisztet.
A tészta akkor jó, ha nagyon sűrű, de már nem száraz, nem darabolódik, de nem is annyira híg, hogy folyjon. (Olyan, mint egy túl sűrű palacsinta tészta.)
Öntsd szilikonos sütőformába, és süsd nagyjából 180 fokon 40 percig.
Tűpróbával ellenőrizd, hogy a közepe nem maradt-e nyers.
Ha elkészült (nem ragad már rá a tűre a közepéből sem a tészta), konyharuhába csomagolva várd meg, míg kihűl! Semmiképp ne kezdd el felszelni előbb.
2015. február 26., csütörtök
Levescipó
Hozzávalók :
25 dkg kenyérliszt
25 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
2 evőkanál méz
3,5 dl meleg víz
2 teáskanál só
A lisztet tegyük egy dagasztó edénybe . A közepébe alakítsunk ki egy kis fészket . Tegyük bele a mézet . Morzsoljuk rá az élesztőt . Öntsük fel 1 dl meleg vízzel . Hagyjuk , hogy az élesztő 15 perc alatt felfusson . Adjuk a többi anyagot is a liszthez és jól dagasszuk ki a tésztát . Kelesszük meleg helyen 1 órán át . Lisztezett munkafelületen gyúrjuk át . Osszuk 4 részre . Alakítsuk ki a cipó formákat . Tegyük sütőpapíros lemezre és újabb 1 órát kelesszük őket . A tetejükön ejtsünk egy kis bemetszést .
Permetezzük meg a vízzel ( erre nagyon alkalmas a kiürült First-es flakon ) . Tegyük 230-250 fokra előmelegített sütőbe . 1 perc múlva újra permetezzük meg a vízzel . Ezt a műveletet ismételjük meg ötször . Aztán hagyjuk még 10-15 percig sülni őket .
Ha kihűltek már ehetjük is . Krémlevesek és összetett levesek tökéletes szervírozó eszköze , körülbelül 2 merőkanálnyi forró finomság fér egy cipóba .
2015. január 11., vasárnap
Kókuszos kenyér
Hozzávalók:
10 dkg + 3 ek kókuszreszelék
25 dkg liszt
8 gr sütőpor
2 gr só
17 dkg puha vaj
3 nagyobb tojás
20 dkg cukor
2dl tej
2ek lime/citromlé
5 ek porcukor
2ek lime/citromlé
1. A kókuszreszeléket egy serpenyőben kevergetve világos aranyszínűre pirítjuk.
2. A lisztet,sót, sütőport elkeverjük
3. A vajat és a cukrot kézi mixerrel 6-8 perc alatt habosra keverjük, majd egyenként jól elkeverjük benne a tojásokat.
4. Hozzászitáljuk 3 részletben a lisztkeveréket, közben a tejjel és a lime- vagy citromével lazítjuk, majd a legvégén belekeverjük a 10 dkg kókuszreszeléket.
5. 20x10cm-es szögletes,mély,sütőpapírral bélelt dobozformában 175 fokon egy órát sütjük.
6. Rácson hűtjük, mikor már csak langyos, a lime levével elkevert porcukorral bevonjuk, és a maradék kókuszreszelékkel megszórjuk.
2014. december 21., vasárnap
Hagyományos kenyérlángos
Hozzávalók:
- 1,0 kg finomliszt (Bl 55)
- 30 g friss élesztõ
- 1 csipet cukor
- 1 ek só
- 500ml víz
Feltét:
- 25dkg fõtt húsos császárszalonna
- 2 db közepes lilahagyma
- 30 dkg sajt (trapista vagy pannónia ízlés szerint)
- 450 ml tejföl
Elkészítés
Az élesztõt 150ml langyos vízben egy csipet cukorral felfuttatjuk (kb. 15 perc). A lisztet és a sót elkeverjük, és mélyedést készítünk a közepébe. Ebbe öntjük az élesztõs vizet, majd további langyos víz (~350ml) hozzáadásával géppel (kenyérsütõ gép, dagasztó funkció 30perc), vagy kézzel bedagasztjuk. A tészta akkor jó, ha sima, nem ragad, viszonylag lágy. Pár percig kelesztjük, majd kb. 1 cm vastagságúra kinyújtjuk. A tésztát tepsübe tesszük (két tepsüre való), majd felfûtött kemencében 5 percig elõsütjük. Kivesszük, megkenjük a tejföllel, megszórjuk kis kockára vágott szalonnával, szeletekre vágott hagymával, majd reszelt sajttal beborítjuk. Kemencében 20-25 percig (amíg megpirul a sajt) készresütjük.
2014. december 15., hétfő
Hagyományos kenyér
Hozzávalók:
- 90 dkg finomliszt
- 2,5 dkg élesztő
- kb. 7 dl langyos víz
- 2 teáskanál só
- 4 teáskanál cukor
- 3 evőkanál
olaj
Elkészítés:
Összeállítás:
- a dagasztáshoz, kelesztéshez legjobb fateknőt használni, mert az jól tartja a meleget, de a vájling is megfelel, csak legyen jó nagy méretű
- a teknőbe beleöntöm a 90 dkg lisztet – előtte át lehet szitálni, de elég az is, ha kézzel átkevergetjük, hogy fellazuljon –, a 4 kiskanál cukrot, a 2 kiskanál sót, és ezeket összekeverem kézzel
- a fél csomag élesztőt elkeverem egy bögrében kb. 1 dl langyosnál melegebb vízzel, ha feloldódik, ráöntöm az előkészített lisztre, majd hozzáöntök még kb. 5 dl langyos vizet, ezután hozzáadom a 3 evőkanál olajat
Dagasztás:
- először elkezdem kézzel kevergetni, összedolgozni az anyagokat, ekkor még nagyon ragacsos lesz a tészta
- amikor egyenletesen elkeveredtek az anyagok, egy kevés liszttel leválasztom az edény faláról és a kezemről a ráragadt tésztát, és elkezdem gyúrni
- a gyúrást egyenletes mozdulatokkal kell végezni, kis cipót formálva, amit egy-két gyúró mozdulat után mindig elfordítok egy negyed fordulattal
- közben szükség szerint lisztezhető, hogy ne ragadjon túlságosan – a liszt minőségétől függően akár 10-20 dkg is belemegy még a gyúráskor
- 10-12 perc dagasztás után a tészta nagyjából egyenletes, nem lesznek benne csomók, az élesztő elkezd már dolgozni, és ennyi idő alatt a liszt rostjai is fellazulnak – 15 percnél tovább nem érdemes gyötörni a tésztát
- az elkészült cipót az edényben hagyom, leborítom tiszta konyharuhával, meleg helyre teszem, huzattól védve, és bebugyolálom egy plédbe is
1. kelesztés:
- időtartama 2 óra
Leeresztés:
- a 2 óra elteltével a tésztát átgyúrom pár határozott mozdulattal (elég néhány mozdulat, nem kell újradagasztani), így kimegy belőle az élesztő által termelt gáz
- a cipó közel akkora méretű lesz, mint kelesztés előtt, de így az élesztő tovább tud dolgozni
2. kelesztés:
- a cipót letakarva kelesztem egy órán át – az élesztő most már feleannyi idő alatt ugyanakkorára növeli a cipó méretét
Leeresztés:
- ugyanúgy történik, mint az előbb
3. kelesztés:
- ezt már nem az edényben végezzük, hanem a leeresztett és formára igazított cipót a sütőlap közepére helyezzük (hidegben mindenképpen melegítsük föl egy kicsit a lapot dörzsöléssel vagy meleg vízzel)
- a cipóra ráborítjuk az enyhén benedvesített konyharuhát, leborítjuk az edénnyel, és mindenestül beburkoljuk újra a plédbe
- az utolsó kelesztés 25-35 percig tart, közben begyújthatjuk a sütőt, hogy melegedjen, előkészítem a tojást és egy éles kést, valamint ízlés szerint magvakat
Sütés:
- az utolsó kelesztés után a cipót megkenem tojással, behasogatom késsel (a kerek cipót én kereszt alakban szoktam, nagyon szép), megszórom magvakkal (lenmag, szezámmag, köménymag, ki mit szeret)
- 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt kisül
Kihűtés:
- ha elkészült, leveszem a sütőlapról, és olyan kenyérvágó deszkára teszem, amin tud szellőzni az alja
Kovász
- a dagasztáshoz, kelesztéshez legjobb fateknőt használni, mert az jól tartja a meleget, de a vájling is megfelel, csak legyen jó nagy méretű
- a teknőbe beleöntöm a 90 dkg lisztet – előtte át lehet szitálni, de elég az is, ha kézzel átkevergetjük, hogy fellazuljon –, a 4 kiskanál cukrot, a 2 kiskanál sót, és ezeket összekeverem kézzel
- a fél csomag élesztőt elkeverem egy bögrében kb. 1 dl langyosnál melegebb vízzel, ha feloldódik, ráöntöm az előkészített lisztre, majd hozzáöntök még kb. 5 dl langyos vizet, ezután hozzáadom a 3 evőkanál olajat
Dagasztás:
- először elkezdem kézzel kevergetni, összedolgozni az anyagokat, ekkor még nagyon ragacsos lesz a tészta
- amikor egyenletesen elkeveredtek az anyagok, egy kevés liszttel leválasztom az edény faláról és a kezemről a ráragadt tésztát, és elkezdem gyúrni
- a gyúrást egyenletes mozdulatokkal kell végezni, kis cipót formálva, amit egy-két gyúró mozdulat után mindig elfordítok egy negyed fordulattal
- közben szükség szerint lisztezhető, hogy ne ragadjon túlságosan – a liszt minőségétől függően akár 10-20 dkg is belemegy még a gyúráskor
- 10-12 perc dagasztás után a tészta nagyjából egyenletes, nem lesznek benne csomók, az élesztő elkezd már dolgozni, és ennyi idő alatt a liszt rostjai is fellazulnak – 15 percnél tovább nem érdemes gyötörni a tésztát
- az elkészült cipót az edényben hagyom, leborítom tiszta konyharuhával, meleg helyre teszem, huzattól védve, és bebugyolálom egy plédbe is
1. kelesztés:
- időtartama 2 óra
Leeresztés:
- a 2 óra elteltével a tésztát átgyúrom pár határozott mozdulattal (elég néhány mozdulat, nem kell újradagasztani), így kimegy belőle az élesztő által termelt gáz
- a cipó közel akkora méretű lesz, mint kelesztés előtt, de így az élesztő tovább tud dolgozni
2. kelesztés:
- a cipót letakarva kelesztem egy órán át – az élesztő most már feleannyi idő alatt ugyanakkorára növeli a cipó méretét
Leeresztés:
- ugyanúgy történik, mint az előbb
3. kelesztés:
- ezt már nem az edényben végezzük, hanem a leeresztett és formára igazított cipót a sütőlap közepére helyezzük (hidegben mindenképpen melegítsük föl egy kicsit a lapot dörzsöléssel vagy meleg vízzel)
- a cipóra ráborítjuk az enyhén benedvesített konyharuhát, leborítjuk az edénnyel, és mindenestül beburkoljuk újra a plédbe
- az utolsó kelesztés 25-35 percig tart, közben begyújthatjuk a sütőt, hogy melegedjen, előkészítem a tojást és egy éles kést, valamint ízlés szerint magvakat
Sütés:
- az utolsó kelesztés után a cipót megkenem tojással, behasogatom késsel (a kerek cipót én kereszt alakban szoktam, nagyon szép), megszórom magvakkal (lenmag, szezámmag, köménymag, ki mit szeret)
- 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt kisül
Kihűtés:
- ha elkészült, leveszem a sütőlapról, és olyan kenyérvágó deszkára teszem, amin tud szellőzni az alja
Kovász
- 1. nap: Egy tiszta befőttesüvegben 3 ek vizet összekeverünk 3 ek kenyérliszttel. A tetejét lazán rátesszük, és szobahőmérsékleten hagyjuk.
- 2. nap: Türelmetlenül várakozunk, és ezerszer megnézzük, van-e már változás. A rutinosabbak rá se hederítenek egy napig. :)
- 3. nap: A kovászban csöppnyi buborékok jelennek meg, és enyhe savanykás szaga van. Hozzáadunk 3 ek vizet, elkeverjük, majd 3 ek kenyérlisztet, és azzal is csomómentesre keverjük. Villával a legegyszerűbb, mintha tojást vernénk fel, hadd jusson sok levegő a kovászba.
- 4. nap: 10 dkg (= 1 dl) vízzel, majd 10 dkg kenyérliszttel dúsítjuk a kovászunkat, ésmegint hagyjuk lazán letakarva egy napot.
- 5. nap: Tulajdonképpen kész a kovász. Savanyú illatú és buborékok látszanak benne. Vegyünk ki belőle 10 dkg-nyit egy másik üvegbe vagy kelesztőtálba, ezt etessük meg 1 dl vízzel, 10 dkg liszttel. Takarjuk le, ésvárjunk úgy 5-6 órát, amíg megnövekszik, és szép buborékok vannak benne. Ezzel már lehet kenyeret sütni.
- A többi kovászt az üvegben zárjuk le, tegyük hűtőbe, és hetente etessük meg legalább 2 ek vízzel és 2 ek liszttel, de jobban szereti, ha még többet kap enni. Ebből használhatunk bármikor úgy, hogy kivesszük a hűtőből, megetetjük 1 dl vízzel, 10 dkg liszttel, megvárjuk, míg szobahőmérsékleten duplájára nő, akkor kiveszünk belőle 10 dkg-nyit, az is megetetjük ugyanígy, és ha az is megkelt, süthetünk belőle. A többi megy vissza a hűtőbe.
2014. október 21., kedd
2014. október 16., csütörtök
Buborékkenyér
Ilyent szoktunk enni Vrsarban. máshol még nem találtam kenyértésztásat, csak zsmeletésztásat. Az nem ugyanaz!
Hozzávalók:
- a tésztához: szerintem lehet csak kenyérlisztből is.
15 dkg barna rozsliszt
15 dkg teljes-kiőrlésű búzaliszt
10 dkg sima liszt
15 dkg kenyérliszt
2,5 dkg élesztő
3 dkg vaj
1 teásk. cukor, 1,5 teásk. só
3 dl meleg víz,
1,5 kanál étolaj
1 db tojás
1 evk lenmag a kenyér megszórásához - ezt akár el is lehet hagyni, ugye....
1 db tojássárgája a kenyér lekenéséhez.
Elkészítése:
A tészta hozzávalót belepakoltam a kenyérgépbe és a dagasztó programmal szép selymes tésztát dagasztattam.
Duplájára kelesztettem,majd kézzel átgyúrtam a tésztát és 16 db-ra osztottam.
A kis tésztákból golyókat formáltam és 24 cm-es szilikonos papírral kibélelt tortaformába rakosgattam,
egymás mellé. Konyharuhával letakarva pihentettem 50 percig.
Kelesztés után felvert tojássárgájával lekentem a buborékokat és megszórtam lenmaggal.
Előmelegített sütőbe raktam és készre sütöttem. Ha kész a kenyér ,kivettem a formából és lespricceltem vízzel a tetejét.

legközelebb lefényképezem Vrasban.
2014. szeptember 2., kedd
Még egy fehérjés kenyér

Hozzávalók
A száraz csapat:
- 50 g szójaliszt
- 120 g zabpehely: 60 g zabpehelyliszt (vagy ledarált) és 60 g apró szemű zabpehely formában
- 30 g lenmag (nem az egész, nem a liszt, hanem az enyhén tört lesz a tuti!)
- 1 csapott tk. szódabikarbóna
- só
A nedves csapat:
- 1 tojás + 2 tojásfehérje (L-es méret)
- 150 g zsírszegény krémtúró (ne a bütykös, az nem fog szépen beleolvadni a tésztába…). Ha ilyet nem kapsz, jó lesz a joghurt is, de akkor picivel több zabot tegyél bele, hogy a nedvességét ellensúlyozzuk!)
A kakukktojás:
- 150 g cukkini (+ a cukkini levéből is tegyél félre majd egy minimálisat!)
Elkészítés
Tök egyszerű lesz, csak a sorrend fontos – így kis csoportokra bontottam a hozzávalókat a könnyedség kedvéért. Először fogunk egy nagy edényt és belerakjuk a szilárd dolgokat. Összekever. Utána a nedves szekció. Összekever. Végén a cukkini: megpucol, lereszel, levet kinyomkod, hozzáad és összekever.
Ok, ha idáig eljutottál, már nem hátrálhatsz meg! Egy gyors állapot – csekkolás szükséges:olyan állagú tészta szükséges, amely egy "nedvesebb" darált hús érzetre emlékeztet... nem folyik, szépen egybedolgozható.
Te a következő 3 dologgal szembesülhetsz:
1. Túl száraz és nem áll egybe a tészta: akkor a cukkini leve tök jó lesz a hígításra!
2. Nagyon folyós (mert hanyagul csavargattál cukkinit ki - irgum burgum): akkor zabliszttel kompenzálhatod!
3. Szinte lehetetlen: már elsőre eltaláltad rejtett kiskukta ösztöneiddel a tökéletes állagot. Sütés után menj lottót venni.
Végül töltsünk meg egy szilikonos kenyér/őzgerinc formát, szórjunk pár mutatós magot a tetejére, majd előmelegített sütőben süssük közepes lángon, nagyjából 20 percig.Mindenkinek más a sütője, úgyhogy hagyatkozz az illatokra, illetve érdemes villával megbökdösni a vége felé, és ha nem ragad a villa, akkor jók vagyunk!
Ha elkészült akkor vedd ki a sütőből, hagyd kihűlni, majd borítsd ki a formából… és lehet nekiesni. Krémtúró, cottage cheese, csirkemell sonka, zöldésg… mind mehet mellé… de persze ha Te pörküüültbe akarod tunkolni, annak sem állhatok az útjába.
Kiegészítések:
A receptben a szójaliszt az állaga és a kedvezőbb fehérjetartalma miatt került be a csapatba – de helyettesítheted finomra darált zabliszttel vagy ízesítetlen fehérjeporral – már ha van ilyen kincs a birtokodban.
Nálam szűk a család és kicsi a forma méret (22 cm x 11 cm), így ha Te többre vágysz, akkor duplázd meg az adagot. Arra figyelj, hogy a szódabikarbónától a kenyér szépen megemelkedik, tehát elég háromnegyed részig megtölteni a formát.
Ez a típusú kenyér a túró és a cukkini jóvoltából elég puha, még akkor is, ha megmarad másnapra. (Nálunk a harmadnapot sose érte meg... :)). Viszont! Ha Te roppanósabb kenyeret szeretnél, akkor a levágott kis szeleteket dobd be a szendvicssütőbe és pirítsd át! Meglátod, vissza se akarsz térni ehhez a puffasztott rizs dologhoz! :)
Tápérték adatokat sem felejtjük! A teljes kenyérben: 980 kcal, 85 g fehérje (!), 96 g összetett szénhidrát (26 g rost!) és 26 g zsír van (ez főképp a lenmag miatt, szóval "jó" zsír...).
Ahogy a bevezetőben pedzegettem, kis kenyerünktől az édes oldal sem áll olyan távol! Sőt! A szójaliszt szekciót cseréld le ugyanannyi (vagyis 50 g) vaníliás proteinre, dobd fel egy kis dióval... és subidubidúúú!
Fehérjés kenyér ( alacsony szénhidráttartalmú)
- 1 bögre zabpehelyliszt
- 3/4 bögre natura ízesítetlen tejsavófehérje-por
- 1 nagy alma
- 2 ek. lenmagpehely
- 5 tojásfehérje
- 1 egész tojás
- 1-1 tk só és sütőpor
Az almát megszurkáltam egy villával, és 5 perc alatt a mikróban "megfőztem". Hagytam kicsit hűlni, majd kikapartam a főtt húsát, összekevertem a lenmaggal és tojásokkal. A tojsos katymaszt meg az összekevert száraz hozzávalókkal kevertem ki. 25 percet sült közepes lángon, kenyérsütő formában. Eztán a kenyérrudat, ha kihűlt, 4 darabra vágtam, amit még 4-4 vízszintes szeletre. így 16 szelet klassz kis centis kenyérkém lett.
szeletenként 61 kcal 5 ch 1 zsír 7 fehérje 1 rost
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)



Almás, ropogós, friss kenyér