A következő címkéjű bejegyzések mutatása: linzer. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: linzer. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. április 12., péntek

Linzerkarikák húsvéti kiadásban

  • 500 g finomliszt
  • 200 g porcukor
  • 10 g egész mák (2 evőkanál)
  • 1 csipet só
  • 1 késhegynyi sütőpor
  • 250 g vaj
  • 2 db tojás
  • 2 ek porcukor (a tetejére)

A citromos krémhez

  • 3 db tojás
  • 1 citromból nyert citromhéj
  • 120 ml citromlé (kb 2 citrom leve)
  • 120 g cukor
  • 175 g vaj

A tésztához

  1. A lisztet összekeverjük a porcukorral, a sóval, a sütőporral és két evőkanál mákkal.
  2. A hideg vajat apró kockára vágjuk, majd kézzel elmorzsoljuk a lisztes keverékben. Akkor lesz jó, ha már nincsenek nagy darabok, hanem az egész morzsaszerűvé áll össze.
  3. A tojásokat felverjük, és a tésztához adjuk, alaposan eldolgozzuk, amíg összeáll.
  4. Fóliába csomagoljuk, fél órára a hűtőbe tesszük, hogy a vaj megdermedjen benne.
  5. A hideg tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk, majd kiszaggatjuk.
  6. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 175 fokos sütőbe tesszük 10-12 percre. Akkor lesz jó, ha már látjuk, hogy a széle vagy alja kezd megbarnulni.

A citromos krémhez

  1. A citromlevet elkeverjük a tojásokkal, a cukorral és a citrom héjával. Adunk hozzá egy csipet sót, majd vízgőz fölé tesszük
  2. 2Folyamatos kevergetés mellett addig melegítjük, amíg el nem kezd sűrűsödni és el nem éri a puding állagot. Ekkor lehúzzuk, és hozzákeverjük a vajat.
  3. Habverővel néhány percig keverjük, majd hideg vizes fürdőbe vagy miután szoba-hőmérsékletű lett, a hűtőbe tesszük.
  4. A kész linzereket megkenjük a vajas citromkrémmel, és összeragasztjuk őket.
  5. A kész linzereket porcukorral megszórjuk.    

  • sütési hőfok: 175°C
  • sütési mód: hőlégkeveréses

2016. szeptember 21., szerda

Lekváros mascarponés linzer


Hozzávalók:
25 dkg finomliszt
10 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
15 dkg hideg margarin (darabolva)

fél üveg lekvár (tetszőleges ízű)

2 db tojás
25 dkg mascarpone
5 dkg barna cukor
csipetnyi só
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 175 fokra, és vajazzunk ki egy közepes méretű tepsit. A lisztet keverjük össze a kétféle cukorral és a sóval, morzsoljuk el benne a margarint, minél finomabbra, majd a morzsát szórjuk a tepsibe és egyenletesen nyomkodjuk bele. Süssük kb. 10 percig, amíg a szélei aranybarnák lesznek. Miközben sül, a mascarpone-t, a kétféle cukrot és a tojásokat keverjük habosra. Miután letelt a 10 perc, a sütit vegyük ki a sütőből, és először kenjük meg jó alaposan a lekvárral, majd a mascarpone-s krémmel. Tegyük vissza a sütőbe és süssük még 10-15 percig, amíg a tetején kicsit megszilárdul a krém. Miután megsült, kicsit hagyjuk hűlni, majd tegyük a hűtőbe 1-2 órára.

2015. november 13., péntek

Rögtön puha linzer

DSC_1041h
A mérce a szokásos 2,5 dl-es bögre! 
Hozzávalók 30 darabhoz:
– 20 dkg puha vaj (itt most fontos, hogy ne margarint használjunk)
– 3 bögre fehér finomliszt (37,5 dkg)
– háromnegyed bögre porcukor (16 dkg)
– 1 csipet só
– 2 tojás sárgája
+ kevés porcukor a szóráshoz
+ lekvár vagy dzsem a töltéshez (nálam eper és a klasszikus barack)
Elkészítése:
1. A hideg vajra rászórjuk az egy csipet sót, és a lisztet elmorzsoljuk. Ez egyébként egy kedvenc műveletem, olyan ráérősen szoktam csinálni, pedig még így is járom perc alatt megvan.
2. Ezután a cukrot is beledolgozzuk végül a tojások sárgájával együtt határozott mozdulatokkal összegyúrjuk a tésztát. Itt már lehet egy picit erőteljesebben, gyorsabban, mert fontos, hogy a tészta inkább összeálljon, de a vaj ne olvadjon túl a kezünk alatt. És igen, ennyi liszt kell, nem sok, csak türelem, a vaj folyamatosan puhul a kezünk alatt a tésztánk pedig összeáll, és olyan lesz, amilyennek lennie kell, rugalmas kis gombóc.
3. A tésztagombócunkat ezután alaposan lisztezett felületen kinyújtjuk. A tészta törékeny, nem kell megijedni, annak kell lennie, hiszen omlós tésztát szeretnénk! Mindössze egy apróságra kell ügyelnünk: mindig lisztezzük a tetejét, többször is a nyújtás közben. Mindig, amikor a teteje repedezni kezd, vagy ragad, akkor lisztezzük újra, de persze csak vékonyan
4. Nekem a 3-4 mm-es vastagság volt a tökéletes, ezt ajánlom Nektek is. Ebből aztán lehet tetszőleges nagyságú és formájú sütikéket szaggatni, úgy számoljunk, hogy ugyanannyi lyukas legyen, mint amennyi nem lyukas  Fontos: én is későn jöttem rá, hogy érdemes minden korongot először sütőpapírral bélelt tepsire rakni, és csak már ott a helyszínen kiszaggatni a közepüket úgy nem deformálódik el és törik netalántán. Van, aki járt így (e-sorok írója például  A korongok tepsibe helyezésében pedig jó segítség egy lapos kenőkés, amivel könnyedén átemelhetjük őket.
5. 170 fokra (alul-felül sütés program) előmelegített sütőben 10 perc alatt készre sütjük őket. Fehérnek kell maradniuk, nem kaphat az aljuk sem színt. Mikor kivesszük még nyersnek tűnik, azután öt perc múlva gyönyörűen megszilárdul. Addig nem szabad őket bántani, mert atomjaikra esnek  Ha nem vagytok biztosak magatokban, akkor azokból pici darabokból (esetemben szívecskékből) néhányat tegyetek be velük a sütőbe. Mikor azok színt kapnak, akkor kell kivenni a tepsit a sütőből…
6. A maradék tésztaszéleket természetesen gyúrjátok vissza, és nyújtsátok, szaggassátok újra, majd süssük meg azokat is, ne vesszenek kárba.
7. Mikor a korongok kihűltek, akkor a lyukas felüket szórjuk meg alaposan porcukorral, a teli korongok alját kenjük meg kb. egy-egy teáskanál lekvárral, és ragasszuk össze őket. Azonnal fogyaszthatjuk őket! 

2015. május 18., hétfő

Linzer főtt tojássárgájával


120 g liszt
60 g étkezési keményítő
120 g hideg vaj
60 g porcukor
1 tasak vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
3 főtt tojás sárgája (9 percig kell főzni a tojásokat forrástól számítva)
csipet só
sűrű meggydzsem



A lisztet egy tálba öntötjük a keményítővel, a sóval, a cukrokkal és a citromhéjjal együtt. A vajat kisebb kockákra vágva hozzátesszük, majd egy villával (vagy lehet simán kézzel is) morzsalékossá dolgozzuk. Beletesszük a tojássárgákat, először a villákkal széttörjük őket, majd kézzel gombóccá gyúrtva, letakarva 1 órára hideg helyre tesszük.
Ezután, kézzel diónyi gombócokat gyúrunk belőlük. Az eredeti recept szerint egy golyó 14 g. A golyókat egy sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. Fakanál nyelével a közepébe majdnem az aljáig lyukat fúrtunk, majd fél órára újra hideg helyre tesszük
Közben keresünk nagyon sűrű lekvárt, ami nem folyik biztosan a hő hatására, ezt mokkáskanállal tesszük a kis lyukakba.


180 fokos légkeveréses sütőben 13-15 perc alatt sülnek meg. Csokimázam csurgathatunk a tetejére.

forrás