A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Mák. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Mák. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. április 12., péntek

Linzerkarikák húsvéti kiadásban

  • 500 g finomliszt
  • 200 g porcukor
  • 10 g egész mák (2 evőkanál)
  • 1 csipet só
  • 1 késhegynyi sütőpor
  • 250 g vaj
  • 2 db tojás
  • 2 ek porcukor (a tetejére)

A citromos krémhez

  • 3 db tojás
  • 1 citromból nyert citromhéj
  • 120 ml citromlé (kb 2 citrom leve)
  • 120 g cukor
  • 175 g vaj

A tésztához

  1. A lisztet összekeverjük a porcukorral, a sóval, a sütőporral és két evőkanál mákkal.
  2. A hideg vajat apró kockára vágjuk, majd kézzel elmorzsoljuk a lisztes keverékben. Akkor lesz jó, ha már nincsenek nagy darabok, hanem az egész morzsaszerűvé áll össze.
  3. A tojásokat felverjük, és a tésztához adjuk, alaposan eldolgozzuk, amíg összeáll.
  4. Fóliába csomagoljuk, fél órára a hűtőbe tesszük, hogy a vaj megdermedjen benne.
  5. A hideg tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk, majd kiszaggatjuk.
  6. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 175 fokos sütőbe tesszük 10-12 percre. Akkor lesz jó, ha már látjuk, hogy a széle vagy alja kezd megbarnulni.

A citromos krémhez

  1. A citromlevet elkeverjük a tojásokkal, a cukorral és a citrom héjával. Adunk hozzá egy csipet sót, majd vízgőz fölé tesszük
  2. 2Folyamatos kevergetés mellett addig melegítjük, amíg el nem kezd sűrűsödni és el nem éri a puding állagot. Ekkor lehúzzuk, és hozzákeverjük a vajat.
  3. Habverővel néhány percig keverjük, majd hideg vizes fürdőbe vagy miután szoba-hőmérsékletű lett, a hűtőbe tesszük.
  4. A kész linzereket megkenjük a vajas citromkrémmel, és összeragasztjuk őket.
  5. A kész linzereket porcukorral megszórjuk.    

  • sütési hőfok: 175°C
  • sütési mód: hőlégkeveréses

2017. december 20., szerda

Mákos-vaníliás kifli


Hozzávalók egy gigászi adaghoz (kevésbé falánk családok felezzék!):


Mákos-vaníliás kiflihez:

660 g puha vaj

280 g porcukor

2 tojás

2 nagy narancs lereszelt héja

800 g liszt

280 g darált mák

őrölt vanília

jó nagy csipet só
Hempergetéshez:

5-6 zacskó vaníliás cukor

porcukor (sok )

Elkészítés:

A puha vajat kihabosítjuk a porcukorral, sóval, vaníliával, narancshéjjal és tojással. Hozzádolgozzuk a mákot és a lisztet, lefóliázzuk, és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Ha kapkodunk, fagyasztóban gyorsíthatunk.
Másnap nyolcadoljuk, és egy picit hagyjuk a konyhapulton várakozni, hogy ne legyen betonkemény. Minden darabkából kb. 25 cm hosszú hurkát sodrunk, 1 cm vastag szeletekre vágjuk, és kifliformára alakítjuk. Sütőpapíros tepsin, 180 fokon (légkeveréssel) kb. 12 perc alatt megsütjük, egyik tepsivel a másik után. Attól függően, milyen sűrűn pakoljuk a tepsire (és hány óriás amőbát és hasonlókat gyártanak a gyerekek), lesz belőle 3-4 vagy sokkal több tepsinyi adag. (Nálunk a szorgos kis kezek által megformázott Ő betűk!!! elég sok helyet elfoglaltak. Valamilyen megmagyarázhatatlan okból ez a forma volt idén a nyerő. 🙂 )
A forró kifliket (és Ő betűket 🙂 ) meghempergetjük a vaníliás cukorral elkevert porcukorban. Ha teljesen kihűltek, fémdobozban tároljuk őket (mondanám, hogy Karácsonyig, de háááát… 🙂 ).

2015. november 15., vasárnap

Mákos keksz

Ízesíthető fűszerekkel, gyömbérrel, fahéjjal, szerecsendióval, reszelt narancshéjjal, tehetünk bele apróra vágott szárított gyümölcsöt, forgathatjuk csak mákba, csak cukorba, fekete szezámmagba, ahogy szeszélyünk vagy a kamra tartalma diktálja. Fémdobozban sokáig eláll, klasszikus vésztartalék, vagy teába mártogatós, kávé mellett ropogtatós.

Hozzávalók: (25-30 db kekszhez)

25 dkg liszt
6 gr sütőpor
6 gr szódabikarbóna
1 gr só (kb. egy csapott kávéskanál)
10 dkg puha vaj
15 dkg cukor
1 tojás
2 ek. citromlé
2 citrom reszelt héja
15gr mák
15 gr szezámmag
1 ek. barnacukor
  1. Az első négy hozzávalót jól elkeverjük, félretesszük. Egy kis tálban összekeverjük a szezámmagot, mákot és a barnacukrot.
  2. A vajat és a cukort kézi mixerrel egy perc alatt összekeverjük, belekeverjük ezután a tojást, citromlevet és reszelt citromhéjat is.
  3. A lisztes keveréket hozzáadjuk, simára dolgozzuk.
  4. Kisebb diónyi (max. 2 dkg-os) gombócokat formálunk, és beleforgatjuk a mákos keverékbe, közben már kicsit ellapogatjuk (így könnyebben tapadnak rá a magok), sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, két-három centi távolságban egymástól, és egy pohár aljával jó fél centis korongokká lapítjuk. (Ha vékonyabbak, a sütési idő rövidül, viszont nagyméretű, laposabb kekszeket kapunk, állagra ugyanolyan finom.)
  5. 190 fokra előmelegített sütőben 12-14 percig sütjük, rácson hűtjük.
DSC 0009

Almás-mákos csiga

DSC 0018
Fotó: Piszke
A túrós-olajos tészta némileg rémisztőnek hangzó neve ellenére hálás konyhai alap, és nemcsak mákkal, hanem ezerféle más töltelékkel és formában is kipróbálható.

Hozzávalók:

a tésztához:
20 dkg túró
6 ek tej
1 tojás
fél dl étolaj
10 dkg cukor
' vaníliás cukor
csipet só 
40 dkg liszt
10 gr. sütőpor
a töltelékhez:
6 nagyobb alma
5 dkg cukor
fél citrom reszelt héja
fél kk. őrölt fahéj
2,5 dl víz
25 dkg mák
7 dkg puha vaj
2 ek méz
1 tojás
a tetejére:
porcukor
kevés rum
  1. A mákot megdaráljuk, de még jobb, ha valakivel megdaráltatjuk, vagy eleve darálva vesszük.
  2. Az almákat meghámozzuk, negyedeljük, kimagozzuk, és a negyedeket keresztben vékony szeletekre vágjuk.
  3. A vizet a cukorral, a fahéjjal és a citromhéjjal felforraljuk, hozzáadjuk az almát, 2 percig forraljuk, leszűrjük, de a vízből megmentünk 1,5 decit és abban felfőzzük a mákot. Hagyjuk kihűlni.
  4. A tészta első hét hozzávalóját (túró, tej, tojás, olaj, cukrok, só) elkeverjük, majd hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, aztán kézzel egyneművé gyúrjuk.
  5. A tésztát lisztezett munkalapon késfok vastagságú, kb. 35X40 cm-es téglalappá nyújtjuk.
  6. A kihűlt mákba belekeverjük a mézet, a puha vajat és a tojást, és megkenjük vele a tésztát.
  7. Kirakosgatjuk a puha almaszeletekkel, a hosszabbik oldaláról feltekerjük és éles késsel centi szélességű csigákra vágjuk.
  8. Sütőpapíron, 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük.
  9. Kevés rummal elkevert porcukros mázzal fényesítjük a csigák tetejét.

Mákos grízpuding

ALAPKONYHA

Jó desszert, gyorsan: mákos grízpuding, málnaöntet

2014. május 31., szombat 13:34
Ha a nyári melegben tavaszi télben nem akarunk túl sok időt a konyhában tölteni, de mégis ennénk egy finom desszertet, akkor ideális választás a házi puding valamilyen savanykás, koranyári gyümölccsel turbózva.
Grízpuding1
Fotó: Ötvös Zsuzsanna
A málna helyett meggyel is isteni lesz!

Hozzávalók kb. 6 adaghoz:

160 g gríz (búzadara)
5 dl tej
70 g cukor
30 g darált mák
1 kezeletlen citrom héja
30 g vaj
2 marék málna
1 csapott kk. étkezési keményítő
1. Egy lábasba kimérjük a grízt, a tejet, a cukrot, a mákot és belereszeljük a citrom héját. Alacsony lángon, sűrűn megkavarva megfőzzük a grízpudingot: akkor van készen, amikor a gríz már megfőtt, és szépen besűrűsödött, keverésnél látszik az edény alja. Ekkor hozzákeverjük a vajat is.
2. A grízpudingot formákba vagy poharakba töltjük, majd teljesen kihűtjük.
3. A málnaöntethez a málnát leturmixoljuk, majd átpasszírozzuk. Az így kapott málnapürét melegíteni kezdjük. A keményítőt egy kis csészében csomómentesre keverjük egy kanálnyi meleg málnapürével, majd hozzákeverjük a többi málnapüréhez – így elkerülhető, hogy becsomósodjon a keményítő. Felforraljuk a keményítővel a málnapürét.
4. Ha formákban hűtöttük a grízpudingot, akkor a formát forró víz alá tartjuk pár pillanatra, majd kiborítjuk a pudingot, és nyakon öntjük a málnaöntettel. Ha pohárban van, akkor egyszerűen rászedjük a málnaöntetet.

Gőzgombóc


2013. ápr 053

Gőzgombóc hozzávalók: (8 gombóchoz)

a tésztához:
40 dkg liszt
2 dl langyos tej
1,5 dkg friss élesztő
3 dkg cukor
1 nagy tojás
1 citrom lereszelt héja
csipet só
4 dkg olvasztott vaj
a gőzöléshez:
7dl tej
7 dkg vaj
7 dkg cukor
a töltelékhez:
6 evőkanál sűrű szilvalekvár
6 evőkanál rum
a vaníliaszószhoz:
0,5 liter tej
2 tojás sárgája
4 dkg cukor
fél rúd vanília kikapart magja
1,5 dkg étkezési keményítő
díszíteni:
1 ek. porcukorral darált 2 ek. mák
  1. A lisztet mély tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést csinálunk, beleöntjük a tej felét, egy kávéskanálnyit a cukorból és belemorzsoljuk az élesztőt. Hozzákeverünk keveset a lisztből, és 15 perc alatt letakarva felfuttatjuk.
  2. A vaj kivételével hozzáadjuk a tészta többi hozzávalóját, 10 percig dagasztjuk, majd beledolgozzuk a vajat is. A lágy tésztát langyos helyen, letakarva háromnegyed órát kelesztjük.
  3. Lisztezett munkalapon átgyúrjuk, 8 egyforma méretű gombócra osztjuk. A gombócokat kilapítjuk, a közepébe tesszük a rummal elkevert lekvárt, erősen összecsippentjük a széleket, ki ne folyjon majd a lekvár, ezután szép kerekded gombóccá gömbölyítjük, és 10 percig kelni hagyjuk.
  4. Addig a sütőt 175 fokra előmelegítjük, a tejet, vajat, cukrot összeforraljuk egy legalább 22-24 cm átmérőjű, vastagabb aljú lábasban, amit szorosan le is tudunk majd fedni.
  5. A tűzről épp levett, forró cukros-vajas tejbe (minimum másfél centi legyen a folyadékszint) először beleengedünk egy kör alakú sütőpapírt, majd belehelyezzük a gombócokat, a tetejüket is meglocsoljuk a tejjel, a lábast szorosan lefedjük, és 30 percre betoljuk a forró sütőbe.
  6. A vaníliaszósz hozzávalóit hidegen simára keverjük és addig főzzük, pár percig kevergetve, míg a szósz besűrűsödik.
  7. A gombócokat melegen, a szósszal leöntve, mákkal megszórva tálaljuk.

2015. szeptember 20., vasárnap

Pákosztos macska citromos-mákos muffinja

Forrás





Hozzávalók:
egy bögre (2 dl) cukor
két bögre liszt
két (fanatikusoknak három) citrom reszelt héja
3 ek mák
10 dkg olvasztott vaj
1,5 dl író (vagy kefír vagy tej, ebben a sorrendben preferálom őket)
egy citom leve
egy tk sütőpor
2 tojás
vanília (opcionális)

A tojást kikavarom a cukorral, beleöntöm a vajat, majd az írót. Hozzákeverem a száraz hozzávalókat. Muffinpapírokkal bélelt formában 180 fokon aranyszínűre sütöm.
A formában hagyom kihűlni.