A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Kalács. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Kalács. Összes bejegyzés megjelenítése

2018. szeptember 22., szombat

Bolus holland cukros-fahéjas

Hozzávalók 10 darabhoz
a tésztához:
  • 50 dkg liszt
  • 2 evőkanál cukor
  • csipet só
  • 1 citrom reszelt héja
  • 7 dkg puha vaj
  • 2 dkg élesztő
  • 3 dl tej
a hempergetéshez:
  • 25 dkg sötétbarna nádcukor
  • 3-4 teáskanál őrölt fahéj


Tésztát dagasztunk a hozzávalókból. Ha nagyon kemény lenne, adunk hozzá még 2-3 evőkanál tejet. Letakarva duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát 10 darabra osztjuk, egyenként apró gombócokat gömbölyítünk belőlük, és 15-20 percig pihentetjük őket. Nagyobb tálcára szórjuk a fahéjjal elkevert cukrot. 30-40 cm hosszú, vékony hurkákat sodrunk a gombócokból, vizes kézzel benedvesítjük őket, majd mindegyiket megforgatjuk a fahéjas cukorban.
Ezután a képen látható módon csomót kötünk a hurkák mindkét végére, majd egymástól némi távolságban sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük őket.
210 fokra forrósítjuk a sütőt, vízzel teli fémedényt teszünk az aljába, és körülbelül 15 perc alatt megsütjük a kalácsokat.

Moha konyhája

Máglyarakás fonott kalácsból




1/2 darab kalács, kicsit száraz volt már
4 tojássárgája
10 dkg cukor
1/2 l tej
vaníliakivonat
4 tojásfehérje kemény habbá verve
3 db nagy alma, hámozva, vékony lapkákra vágva
fahéj
barnacukor
baracklekvár


A kalácsot ujjnyi szeletekre vágtam és egy kivajazott tepsiben egymás mellé fektettem.
A tojások sárgáját habosra kevertem a cukorral, a vaníliával és hozzácsorgattam a tejet.
Szép egyenletesen a kalácsszeletekre csorgattam, mindegyik kapjon belőle, ne maradjon száraz egy sem.
Amíg a kalács beszívja a folyadékot addig megpucoltam az almát, lapkákra vágtam és egyenletesen ráterítettem a kalácsra, meghintettem bőven barnacukorral, fahéjjal és sűrűn baracklekvárt pötyögtettem rá.
Ezekután ment a meleg sütőbe, közepes tűznél jól összesütöttem, akkor jó ha a barnacukor karamelles már és az alma kicsit szottyos a tetején de még nem esett szét.
A kemény habbá vert fehérjébe a végén belekeverek 2-3 ek. lekvárt, hogy szép színe legyen, és a megsült máglyarakás tetejére simítom, visszateszem kb. 10 percre a meleg sütőbe, ill. csak annyi időre hogy szép sült színt kapjon a hab.

Langyosan a legfinomabb.

2016. március 22., kedd

Sós fonottkalács


2,5 dl tej
50 dkg liszt
10 dkg vaj
1 tojás
1 evőkanál cukor
fél evőkanál só
3 dkg élesztő (amit kicsit felfuttatunk)
A kenéshez:
1 tojássárga kis tejjel kikeverve


Elkészítés: A felsoroltakat összekeverjük, jól kidolgozzuk. Fél órát pihentetjük a tésztát, vigyázva, hogy meg ne fázzon! Majd 3 egyenlő részre osztjuk, meghengergetjük. Az egyik végüket összefogjuk, fonatot készítünk. Megkenjük tejjel elkevert tojássárgával.

Előmelegített sütúben 200 fokon 20 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük.

másik: ez állítólag foszlós is

2 rúdhoz
75 dkg finomliszt
3 tk só
2 tojás
1/2 ek zsír
kb 4,5 dl tej
1 tk cukor
4 dkg élesztő

Kenéshez:
5-6 dkg olvasztott zsír

A kalács kenéséhez:
1 felvert tojás

Szóráshoz:
1 tk szezámmag

Fél dl langyos tejben elkeverjük a cukrot, az élesztőt és egy evőkanál lisztet. Kb harminc percig hagyjuk állni a kovászt. Egy nagyobb tálba szitáljuk a lisztet, közepébe mélyedést készítünk. Ide tesszük a sót, a tojást, a langyos tejet és a kovászt. Elkezdjük dagasztani. Amikor összeáll a tészta, hozzáadjuk a zsírt is. Addig dagasztjuk, míg szép szálas tésztát kapunk. Kelesztő tálba tesszük, majd duplájára kelesztjük.

A megkelt tésztát, enyhén lisztezett munkalapra borítjuk, hat egyforma darabra osztjuk.
Egyesével kinyújtjuk kb 2 mm-re, téglalap alakúra. Lekenjük zsírral, majd feltekerjük, mint a bejglit. Hármas fonással megfonjuk. Sütőpapírral fedett tepsire fektetjük, hagyjuk ismét duplájára kelni.

Ez alatt a sütőt előmelegítjük 180 fokra. A megkelt tésztát felvert tojással lekenjük, szezámmaggal megszórjuk és kb 30-35 perc alatt készre sütjük.

2016. március 19., szombat

Csokis-mandulás kalács


2 db kalács tésztához
60 dkg liszt
10 dkg cukor
1 csomag Dr. Oetker Instant Élesztő
1 csipet só
Dr. Oetker Finesse Reszelt Citromhéj
3 db tojás
1,2 dl hideg víz
15 dkg puha vaj
Töltelék
15 dkg étcsokoládé
12 dkg vaj
5 dkg porcukor
15 dkg Dr. Oetker Marcipán
10 dkg szeletelt mandula



1. A tésztához egy nagy tálba mérjük a lisztet, az élesztőt, a cukrot, a sót, a citrom reszelt héját, a tojásokat és a vizet, és robotgéppel vagy kézzel összekeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a puha vajat, és addig dagasztjuk, míg szépen összeáll, és már nem ragacsos a tészta. Ha kész, letakarjuk, és meleg helyen duplájára kelesztjük.

2. A töltelékhez a vajat egy kisebb lábasban vagy vízgőz felett megolvasztjuk, beletördeljük a csokit, és addig kevergetjük, míg az is teljesen meg nem olvad. Hozzáadjuk a porcukrot, és simára keverjük. Ha kész, hűlni hagyjuk.

3. Ha megkelt a tészta, két részre osztjuk, és külön-külön dolgozunk a két tésztadarabbal (így lesz két kalácsunk). Az egyik darabot lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk úgy, hogy kb. 30×40 cm-es darabot kapjunk. Rákenjük a töltelék felét, ráreszeljük a marcipán felét, megszórjuk a szeletelt mandula felével, és a hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük. A hosszú tekercset éles késsel középen félbevágjuk, a végét összefogjuk, és óvatosan összefonjuk a szálakat. Kivajazott gyümölcskenyér/szögletes sütőformába tesszük, majd ugyanezt végigcsináljuk a másik tésztadarabbal is. Pihentetjük 1 órán át, majd 190 fokra elmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük, és teljesen kihűlve szeleteljük.

2015. október 9., péntek

Bögrés minikalácsok



4 bögre liszt
1 bögre tej
1 bögre cukor
1 bögre olvasztott margarin
1 tojás
1 cs vaníliás cukor
1/2 citrom héja és leve
2,5 dkg élesztő

A hozzávalókat összegyúrjuk, dagasztjuk és fél órát pihenni hagyjuk

Hat felé vágjuk, az egyes darabokat összesodorjuk, mintha fonott kalácsot készítenénk., margarinnal kikent formába tesszük. 175 fokon sütjük. Tetejét mindenfélével meg lehet kenni, amit  akürtős kalácsokra is lehet tenni.
forrás: bopci caféblog

2015. március 6., péntek

Pesztós kalács


Miután a kalácstészta megkel, hat részre osztom, és a hat részt nyújtófával hosszú, keskeny csíkká lapítom. Minden csík közepébe teszek a tesztóból, és óvatosan feltekerem, majd kézzel sodorgatom, hogy rendesen összetapadjon. Ezt mind a hat csík tésztával megcsinálom.
Megfonom a kalácsot, hagyom fél órát kelni, majd megkenem tojással és betolom a 180 fokra előmelegített sütőbe 35 percre. Persze néhol elmászik a pesztó, de összességében :-)
Hozzávalók a kalácshoz:
50 dkg simaliszt
1+1 nagy tojás
2 dl langyos víz
7 g szárított élesztő
1 ek olívaolaj
3 ek cukor
Hozzávalók a pesztóhoz:
1 csokor bazsalikom
2 marék dió
olívaolaj
só, bors
+ rozmaring
A rozmaring kivételével minden pesztó hozzávalót a turmixba teszek, és krémesre turmixolom. Csak apródonként öntöm hozzá az olívaolajat, nehogy túl híg legyen. Amikor kész a pesztó, beleszórom a nagyon apróra vágott rozmaringot is, de ezzel már nem turmixolom össze.

Rozmaringos kalács grillezett camembert sajttal


Hozzávalók a kalácsgolyókhoz:
50 dkg sima liszt
1+1 egész tojás
0,5 dl olívaolaj
7 g instant élesztő
1 kk só
1 kk cukor
1 ek apróra vágott rozmaring
5 gerezd fokhagyma (amit előtte kevés olajon serpenyőben alacsony lángon arany színűre, és puhára sütöttünk, majd összezúztuk)
5 ek durvára vágott mogyoró
1 db 30 dekás fa dobozos camembert
5 gerezd fokhagyma (amit előtte kevés olajon serpenyőben alacsony lángon arany színűre, és puhára sütöttünk, majd összezúztuk)1 ek rozmaring levélke (itt nincs összevágva)7 dkg előre megpirított mogyoró2 ek méz

A kalácshoz minden hozzávalót  szép simára dagasztok, majd letakarva hagyom a duplájára kelni kb. 40 perc alatt.
Apró, 2-2,5 dekás gombócokat formázok a megkelt tésztából, és körberakom vele a sajtos doboz tetejét. Lekenem a felvert tojással, tíz percig pihentetem, majd újra lekenem.
180 fokra előmelegített sütőben sütöm, amíg szép piros nem lesz, kb. 30 percig.
A sajtot óvatosan körbevágom a tetején a külső szélétől pár milliméterre, majd a lehető legvékonyabban leszedem a kérgét.
Belenyomkodom a zúzott sült fokhagymát, és a rozmaring ágacskákat. Visszateszem a dobozába. Amikor kell, 30 percig sütöm 180 fokon. Mielőtt kivenném, megszórom mogyoróval és csorgatok rá mézet.

származási hely nlcafé fűszer és lélek

2015. január 11., vasárnap

Hercegnő kalács





Hozzávalók: (22cm-es szögletes formához)


18 dkg vaj
15 dkg cukor
3 tojás
2 kisebb narancs lereszelt héja
2 csapott tk. sütőpor
18 dkg liszt
6 dkg étkezési keményítő


0,5 dl narancslé a két narancs levéből
0,5 dl narancslikőr (vagy több narancslé és kevesebb vodka, esetleg konyak)


20 dkg bevonó étcsoki
5 dkg tejcsoki


A szobahőmérsékletű vajat és a cukrot habosra kevertem kézi mixerrel, egyenként hozzáadtam a tojásokat is, és belereszeltem a narancsok héját. Hozzászitáltam a sütőporral és az étkezési keményítővel elkevert lisztet ( szerintem a szitálást nem jó kihagyni, mert az is ad plusz levegőt a sütibe), és egy fakanállal egyneművé kevertem a tésztát - sűrű, de ilyennek kell lennie.
A szögletes, magasfalú sütőformát (22 cm hosszú, 12 cm széles felül) kivajaztam és kiliszteztem, beleegyengettem a masszát, a sütő alsó rácsán és 200 fokon 1 órát sütöttem, az utolsó 20 percben alufóliával takarva a tetején. 10 percig rácson a formában, azután abból kivéve hűtöttem ki.


A sütit hosszában hatfelé vágtam, meglocsolgattam a szeleteket a narancsos-likőrös keverékkel. A csokikat a mikróban - félpercenként átkeverve - 800 watton felolvasztottam, megkentem a hosszú sütiszeleteket, összeállítottam a kalácsot eredeti formájába és kívülről is bevontam a csokival. Ha megdermed a máz, már ehető is, de nem tesz rosszat neki kevés pihenés, mert úgy jól összeérik a narancs-likőr-csoki kombó - ekkor csomagoljuk alufóliába.